TLS värmemätare, kylamätare och vattenmätare

TLS produkter ger svenska, norska och danska värme- och vattenverk kvalificerad utrustning att mäta förbrukning och flöden i kritiska och komplicerade system. Våra produkter håller högsta kvalitet och en teknisk nivå som garanterar en lång livslängd och minimalt antal serviceintervaller.

Nyheter

Mer nyheter i vårt nyhetsarkiv!

Medarbetare

Tommy Skeppstedt

VD

+46 (0)73 523 52 96

tommy.skeppstedt@tls.se

Jonas Ljungdahl

Försäljningschef

+46 (0)73 523 52 97

jonas.ljungdahl@tls.se

Karin Ekström

Produktchef

+46(0)76 038 00 25

karin.ekstrom@tls.se

Ulrica Eklund

Ekonomichef

+46 (0)72 218 87 78

ulrica.eklund@tls.se

Peter Tennhagen

Styrelseordförande

+46 (0)70 33 33 254

peter.tennhagen@tls.se

Hanna Filipsson

Order

+46 (0)73 808 03 83

hanna.filipsson@tls.se

Kinnda Kino

Administration

+46 (0)8 400 208 45

kinnda.kino@tls.se

Henrik Tennhagen

Montör

+46(0)8 400 208 45

tls_landisgyr_partner_logo_sept2015

Huvudpartner

Landis+Gyr är vår huvudleverantör och en av världens största tillverkare av värmemätare och kylamätare av ultraljudstyp. Mätarna kan levereras i ett oräkneligt antal variabler och tillverkningen sker i Nürnberg i Tyskland, där man producerar ca 600.000 mätare årligen. Ytterligare en fabrik finns i Kina för att förse den asiatiska marknaden med mätare. Koncernens huvudkontor ligger i Zug i Schweiz, där även produktion av elmätare sker. Landis+Gyr ägs av japanska Toshiba.